Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu luty 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2
week 6 3 4 5 6 7 8 9
week 7 10 11 12 13 14 15 16
week 8 17 18 19 20 21 22 23
week 9 24 25 26 27 28 29
domofony


Renowacja dwóch stawów w Gminie Radzanowo

Latem bieżącego roku rozpoczęły się prace związane z renowacją stawu w miejscowości Wólka. Staw ten, dotychczas nieczyszczony,  wymagał odmulenia z nagromadzonego na 80 cm materiału organicznego oraz wyregulowania brzegów poprzez wycięcie krzaków i roślin.

Rewitalizacja była niezbędna do utrzymania równowagi w środowisku naturalnym, ponieważ zanieczyszczona woda, osady denne i duża ilość gnijącej biomasy powodowała wydzielanie się gazów. Na powierzchni  tworzył się tzw. „kożuch”, który przyczyniał się obumierania organizmów wodnych.
Podobnie jak w Wólce obecnie odnawiany jest tzw. mniejszy staw w zabytkowym Parku im. J. Kochanowskiego w Radzanowie. Takim samym zabiegom poddano w 2014 roku większy ze stawów. Zakres prac obejmuje czyszczenie z osadów dennych oraz profilowanie brzegów. Zbiornik ten przez kilkadziesiąt lat nie był odmulany. Przeprowadzenie inwestycji przyczyni się do poniesienia walorów estetycznych zabytkowego parku oraz poprawy równowagi ekosystemu wodno – lądowego. Stawy są niezbędne do regulowania poziomu wód powierzchniowych w parku. Wiosną odbierają nadmiar wody podczas roztopów, upalnym latem są rezerwuarem wody dla roślinności, a jesienią spływają do nich wody opadowe. Poprawa jakości wody wpłynie również na rozwój życia organizmów wodnych, a użytkownikom parku umożliwi swobodne spacerowanie alejkami, bez nieestetycznego widoku i zapachu.
Przeprowadzenie renowacji stawów na terenie naszej gminy finansowane jest w ramach projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Ku zrównoważonej przyszłości społeczności lokalnych Mazowsza i Kujaw” realizowanego przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku. Zgłoszenie obydwu inwestycji do realizowania nastąpiło w drodze lokalnych inicjatyw obywatelskich, których podjęły się Anna Lemaniak – sołtys Wólki oraz Jolanta Sochacka – Przewodnicząca Rady Gminy Radzanowo.

 
Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl