Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu luty 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2
week 6 3 4 5 6 7 8 9
week 7 10 11 12 13 14 15 16
week 8 17 18 19 20 21 22 23
week 9 24 25 26 27 28 29
domofony


Powstały kolejne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze

Na terenie Gminy Radzanowo powstały kolejne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, któresą ciekawym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej oraz doskonałym narzędziem przekazywania wiedzy.

Pomysł stworzenia ścieżek powstał w Fundacji „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej - Młodzi Razem", która otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację zadania pn. „Utworzenie infrastruktury terenowej poprzez budowę ścieżek edukacyjno-przyrodniczych służących do edukacji ekologicznej”.
W ramach zadania utworzono 4 ścieżki edukacyjno-przyrodnicze przy placówkach edukacyjnych, w tym 2 na terenie gminy Radzanowo  tj.
- przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Rogozinie - Szkole Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie składająca się z 10 tablic;
- na terenie ośrodka Warsztaty Terapii Zajęciowej w Męczeninie - WTZ Męczenino – ośrodek dla osób niepełnosprawnych składająca się z 5 tablic;
Ponadto przy Szkole Podstawowej w Nowych Łubkach gm. Bulkowo - 5 tablic oraz przy Zielonej Szkole w Sendeniu, gm. Łąck – 4 tablice.
 
Tematyka tablic dotyczy rozpoznawania gatunków drzew rodzimych, zawiera informacje dotyczące biologii, morfologii, różnic między gatunkami, na podstawie których rozpoznać można dane drzewo tj. Klon zwyczajny i klon jawor; Dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy; Lipa drobnolistna i lipa szerokolistna; Grab pospolity i buk pospolity; Jodła zwyczajna i świerk pospolity.
Ponadto tablice zawierają zdjęcia fauny wraz z opisami gatunków, które objęte zostały ochroną in-situ tj. puszczyk, tracz nurogęś, ropucha zielona, paź królowej, gągoł, bielik.
Na ścieżkach odbywają się zajęcia dydaktyczne, podczas których uczestnikom prezentowana jest przyroda jako zespół elementów i procesów tworzących wspaniały system, będący środowiskiem w którym żyje człowiek. Uczestnicy poznają zasady ochrony środowiska, faunę objętą ochroną gatunkową występującą w naszym regionie, uczą się jak rozpoznawać gatunki drzew rodzimych, jak zachowywać się w parku, lesie, tak by nie szkodzić przyrodzie. Uwrażliwiani są na potrzebę ochrony drzew będących schronieniem dla wielu zwierząt.
Ścieżki przyrodnicze zlokalizowane są na terenie szkół i ośrodka edukacji w otoczeniu przedszkoli i centrów kultury,dzięki której czemu zwiększy się świadomość ekologiczna oraz odpowiedzialność za środowisko przyrodnicze. Wzbogacają kulturę ekologiczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
Tablice edukacyjne to dobry i sprawdzony pomysł na przekazywanie wiedzy o świecie przyrodniczym. Dzięki nim mamy możliwość zdobycia informacji w jaki sposób możemy dbać o nasze środowisko.

                  
Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl