Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu lipiec 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 27 1 2 3 4 5 6 7
week 28 8 9 10 11 12 13 14
week 29 15 16 17 18 19 20 21
week 30 22 23 24 25 26 27 28
week 31 29 30 31
domofony


Stacja Uzdatniania Wody w Radzanowie - Dębnikach

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy wójta Sylwestra Ziemkiewicza zorganizowane zostało spotkanie robocze przedstawicieli Urzędu Gminy w Radzanowie z ekspertami, którzy podjęli się oceny stanu technologiczno-technicznego urządzeń i budynku stacji uzdatniania wody w miejscowości Radzanowo-Dębniki. Zastosowane tu rozwiązania budowlane i procesowe znacząco odbiegają od jakości i wydajności prezentowanej przez instalacje SUW Juryszewo i SUW Ciółkowo.

Stacja w Dębnikach wybudowana została w latach 90-tych ubiegłego wieku. W założeniach jej budowy nie było ani takiej liczby punktów poboru, ani takiego zapotrzebowania, jakie dziś obserwujemy na naszych terenach. Poza tym budowla nie przechodziła dotąd żadnych znaczących modernizacji samej instalacji ani remontów poszczególnych pomieszczeń.
Przeprowadzone przez ekspertów oględziny urządzeń zastosowanych w całej instalacji, analiza technologii procesu uzdatniania wody, a także sprawdzenie stanu technicznego budynków SUW pozwolą na opracowanie dokumentacji diagnozującej stan bieżący, optymalne kierunki modernizacji a także zakres rzeczowo-finansowy niezbędnej modernizacji. Ekspertyza ta ma odpowiedzieć na kilka niezwykle istotnych pytań, które ukierunkują realizację przedsięwzięcia. Nurtujące dziś jest m.in. czy konieczne będzie wybudowanie na tym obiekcie trzeciej studni głębinowej, czy jednak wystarczy modernizacja dwóch istniejących. Jak zmodernizować sam proces uzdatniania, jakie urządzenia zastosować, by zwiększyć obecną wydajność SUW i zapewnić jej przydatność w obliczu rosnącego zapotrzebowania. U podstaw tych i wielu innych pytań leży podstawowe założenie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców w zakresie ciągłości dostaw i zachowania parametrów jakościowych wody.   
Wstępne szacunki modernizacji SUW w Dębnikach wskazują koszty przedsięwzięcia na poziomie 2 mln. zł. Tegoroczny budżet gminy zabezpiecza kwotę 200 tys. zł z przeznaczeniem na pierwszy, wstępny etap realizacji zadania. Inwestycja ta, obok modernizacji gminnych dróg, rozbudowy kanalizacji i rozbudowy szkoły w Rogozinie wpisuje się w strategiczne kierunki inwestowania gminy Radzanowo  na najbliższe lata. Ostateczne rozplanowanie tej modernizacji w czasie uzależnione będzie jednak przede wszystkim od skuteczności pozyskania przez Gminę finansowania zewnętrznego. Sięganie po środki dotacje unijne to standardowe działanie naszego Urzędu, ale trwająca perspektywa finansowań z UE jest ostatnią, więc otrzymywanie dotacji z roku na rok będzie coraz trudniejsze.
Grupa ekspertów pracujących nad modernizacją SUW w Dębnikach przeprowadzi również analizę wydajności oczyszczalni ścieków pod względem obsługi zaplanowanej rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Radzanowie, a także ewentualnej budowy punktu zlewczego.

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl