Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu czerwiec 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30
domofony


Gmina Radzanowo dla Niepodległej

Niedzielne obchody 100-lecia niepodległości Polski w Radzanowie rozpoczęła punktualnie o godz. 15:00 msza święta w intencji Ojczyzny oprawiona przez proboszcza Franciszka Stepnowskiego. Do kościoła pw. św. Floriana stawiły się poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Sylwestrem Ziemkiewiczem na czele, druhny i druhowie gminnych jednostek OSP, harcerze i Mieszkańcy całej gminy, którzy oddali hołd wszystkim Przodkom i dziękowali za życie w wolnej Polsce.

Wagę nabożeństwa wzmocniły dzwony bijące podczas dziękczynnego hymnu pt. "Ciebie Boga wysławiamy" oraz wspólne odśpiewanie „Boże, coś Polskę” – religijnej pieśni, która po odzyskaniu niepodległości konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu państwowego.  Na zakończenie obecni wysłuchali List do Potomków żyjących w 2118 roku, który następnie uroczyście zdeponowano w Kapsule Czasu zawierającej korespondencję adresowaną do wnuków i prawnuków oraz dokumentację ilustrującą naszą współczesność.
Na część drugą obchodów zebrani przemaszerowali pod obelisk poświęcony Bohaterom walk narodowo-wyzwoleńczych na terenie Szkoły Podstawowej w Radzanowie. W imieniu własnym i Mieszkańców Gminy Radzanowo wójt Sylwester Ziemkiewicz i przewodnicząca rady Jolanta Sochacka złożyli kwiaty, oddając hołd Przodkom zaangażowanym w obronę i utrzymanie niepodległej Ojczyzny. Następnie dyrektor szkoły Bolesław Urbaniak, jako gospodarz tego miejsca, złożył Kapsułę Czasu w fundamencie obelisku.
Trzecią część niedzielnych uroczystości stanowił Koncert Pieśni Patriotycznych w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, podczas którego nie zabrakło odniesień do dziejów Ojczyzny, jedności narodu polskiego, czy nadziei na lepsze jutro.
Występy artystyczne rozpoczęły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Radzanowie (przyg. Izabela Tomaszewska, Anna Dąbrowska); swoim śpiewem i szczerszym patriotyzmem od razu zaskarbiły sobie sympatię całej publiczności. Solistki i chórek CKiS zaprezentował kilka żołnierskich pieśni, do śpiewania których nie trzeba było nikogo zachęcać. Jako ostatni zaprezentowali się chórzyści „Złotej Jesieni” pod wodzą dyrygenta Roberta Majewskiego i akompaniatora Tomasza Sarniaka wraz z Andrzejem Korzeniewskim deklamującym swoje autorskie wiersze patriotyczne.
Wzruszającą scenerię wydarzenia stanowiły portrety lokalnych osobowości, które swym życiem i działalnością kształtowały polską drogę do wolności i niepodległości. Zaprezentowano fotografie Elżbiety Kozaneckiej, Marianny Ziemkiewicz, Marianny i Stanisława Cichowicz, Woźnickiego, ks. Józefa Chyczewskiego, ks. Józefa Ogrodowicza, Włodzimierza Hołyńskiego, Czesława Hinca, kpt. Piotra Pełka, Wacława Pankowskiego, Antoniego Zalewskiego, Leona Pacha, Władysława Pacha, Czesława Lewandowskiego.
Miłym akcentem wydarzenia było również wręczenie nagród laureatom konkursu „Nie daj się zapomnieć” ogłoszonego przez CKiS i „Podziel się Historią” Jacka Pietrzyka na napisanie listu do wnuków i prawnuków oraz wyróżnień za udział w konkursie fotograficznym „Piękna – Nasza – Niepodległa. Gmina Radzanowo w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości”. Gromkie brawa otrzymał także film zrealizowany przez Radosława Karwowskiego (CKiS) o poszukiwaniu znaczenia słowa „niepodległość”, w którym główną rolę odegrały dzieci z Samorządowego Przedszkola w Radzanowie.  
W finale koncertu wójt Sylwester Ziemkiewicz wzniósł okolicznościowy toast z okazji znamienitego Jubileuszu naszej, niepodległej Ojczyzny, życząc Jej wspaniałej przyszłości, rozwoju gospodarczego i politycznego oraz nowoczesności. Nam - Rodakom winszował, byśmy z dumą i w zgodzie budowali otaczającą nas rzeczywistość, w poczuciu współdziałania na rzecz dobra wspólnego wszystkich Mieszkańców. Wójt wyraził też dumę i radość z tak pozytywnego celebrowania Święta Niepodległości.
Jak przystało na Jubileusz 100-lecia niepodległej Ojczyzny, obecni na koncercie Mieszkańcy i zaproszeni Goście mieli również okazję do skosztowania pysznego tortu w biało-czerwonych barwach.

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl