Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu luty 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3
week 6 4 5 6 7 8 9 10
week 7 11 12 13 14 15 16 17
week 8 18 19 20 21 22 23 24
week 9 25 26 27 28
domofony


Prawidłowe segregowanie odpadów

Obowiązująca na naszym terenie umowa zawarta pomiędzy Gminą Radzanowo a firmą REMONDIS Drobin Komunalna sp. z o. o. przewiduje, że zbiorowy odbiór odpadów komunalnych obejmuje wyłącznie nieruchomości zamieszkałe, czyli inaczej mówiąc gospodarstwa domowe naszych Mieszkańców. Na co dzień korzystamy z pojemników na odpady zmieszane oraz z dwóch rodzajów worków na odpady segregowane, a odbiory prowadzone są zgodnie terminarzem ustalonym dla każdej z gminnych miejscowości.

Z kolei właściciele nieruchomości, na których prowadzona jest wszelkiego rodzaju działalność handlowa, usługowa, czy rzemieślnicza są zobowiązani do samodzielnego zawarcia indywidualnej umowy z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych. W myśl ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy prowadzący na terenie gminy Radzanowo działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych są wpisani do rejestru działalności regulowanej prowadzonego przez Wójta Gminy Radzanowo. Rejestr ten dostępny jest na stornie www.ugradzanowo.bip.org.pl
Zgodnie z zapisami regulacji unijnych w roku 2020 Polska powinna osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Dla osiągnięcia takich wskaźników niezbędna jest przede wszystkim prawidłowa segregacja odpadów komunalnych w każdym domu, w każdej firmie i we wszystkich instytucjach.
Śmieci odbierane z naszych posesji podlegają już dziś procesowi wybiórczego monitorowania przez firmę REMONDIS Drobin Komunalna sp. z o.o. Otrzymywane raporty jednoznacznie wskazują, że Mieszkańcy Gminy Radzanowo nie stosują poprawnie obowiązujących zasad segregacji. Stąd publikacja poniższej ulotki z hasłowym kompendium wiedzy o tym, co wolno, a czego nie wolno gromadzić w workach do segregacji. Zachęcamy do szybkiego wdrożenia opisanych w niej zasad, gdyż Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2016r., poz. 250 z późn. zm.) przewiduje zarówno kontrole wybiórcze i cykliczne,  jak i zwielokrotnienie opłat za zagospodarowanie odpadów. 
Gmina Radzanowo, stojąc na straży czystości środowiska i obowiązujących przepisów prawa, będzie prowadzić systematyczną edukację Mieszkańców nt. właściwej segregacji śmieci. Tylko szybkie zwiększenie naszej świadomości przełoży się na poprawę recyklingowych wskaźników, a tym samym ustrzeże budżet gminny od dotkliwych kar finansowych w przyszłości.

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl