Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu maj 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31
domofony


Sobótka 2018 - podsumowanie

Pierwsza sobota wakacji to w naszej lokalnej tradycji okazja do organizowania „Wieczoru Sobótkowego”. Śpiew, taniec i wspólna integracja w magiczną noc letniego przesilenia przyciąga naszą społeczność do Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. Podziwiamy artystyczny dorobek przedstawicieli gminnych placówek oświatowych, a także solistów, zespoły, chóry i inne sekcje zainteresowań działające w CKiS.

To wydarzenie podsumowuje sezon kulturalny, ale przede wszystkim nawiązuje do tradycji Nocy Świętojańskiej obchodzonej w wigilię św. Jana. Konkursem wiankowym przypominamy ludowy obrzęd wyplatania wianków z ziół, traw i kwiatów polnych oraz puszczania ich na wodę przez młode dziewczęta wyczekujące rychłego zamążpójścia.
W sobotnie, nieco deszczowe popołudnie młodsi i starsi artyści prezentowali swoje uzdolnienia na sali widowiskowej CKiS. Program otworzyły prezentacje grup tanecznych Little Sparks i Butterflies do choreografii Joanna Raczkiewicz - Bezdziek. Wdzięk i odwagę najmłodszej grupy tancerek, urokliwie wyglądających w różowiutkich strojach, podziwiali dumni rodzice oraz wzruszone babcie i dziadkowie. Dzieci z @Oddział Przedszkolny Ciółkówko (przyg. Iwona Siekierska, Renata Edyta Bieniek) prozą i śpiewem opowiedziały o wakacyjnym spędzaniu czasu. Z przedszkolakami z radzanowskich oddziałów publiczność podróżowała do Egiptu i odtańczyła „Aleksandrę” (przyg. Cecylia Wójcik). Soliści i zespoły wokalne CKiS (przyg. Alicja Atlak) sięgnęły po różnotematyczny repertuar, w tym hiszpańskie „El mismo sol” w wykonaniu Filipa Zalewskiego, czy anglojęzyczne „Kiss me” wyśpiewane przez Karolinę Sepioła. Rogozińskie zespoły wokalno-instrumentalne No Name i ADHD zaprezentowały się najpierw patriotycznie, a potem w odsłonie rockowej. Solistki CKiS – Natalia Kobielska i Natalia Pęcherzewska poza występem artystycznym (przyg. Romuald Podress) zmierzyły się z rolą konferansjerek „Wieczoru Sobótkowego”. Występy sceniczne zamknął Chór „Złota Jesień” z Robertem Majewskim w podwójnej roli - dyrygenta i akompaniatora.
Teren wokół Centrum Kultury i Sportu obfitował w liczne atrakcje towarzyszące, z których korzystali nie tylko najmłodsi. Jazda na kucyku, zjeżdżalnia, trampolina oraz przejażdżki Ciuchcią Tumską to tradycyjne dla radzanowskiej Sobótki formy rekreacji. Największym hitem dla publiczności okazały się rejsy łódką po radzanowskim stawie zorganizowane przez członków Sekcja Wędkarska przy CKiS Radzanowo. Do zabaw, konkursów i tańców z Klownem Pajko przyłączyli się chętnie również dorośli. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Radzanowo proponowało kilka nowych form zabawy w plenerze; kącik z masą plastyczną, tatuaże wodne i z henny, wyplatanie warkoczyków oraz bańki mydlane szybko znalazły rzeszę amatorów. Do uatrakcyjnienia wydarzenia przyłączyły się również Kreatywne Dzieciaki, czyli uczestnicy zajęć artystycznych, którzy przygotowali kiermasz z rękodziełem. Również WTZ Męczenino przygotował stoisko z pięknymi pracami swoich podopiecznych. O życiu i wymaganiach zwierząt egzotycznych – węża, jaszczurki i kameleona opowiadała zainteresowanym Anna Uchniewska, współtwórczyni Zwierzakoluby.
Poza bodźcami dla duszy były też smakowitości dla ciała. Grupa inicjatywna pn. „Zakątek nad Słupianką” z Białkowa zapraszała wszystkich na smakowite ciasta, lemoniadę oraz kawę. Amatorzy gorącej grochówki korzystali z zaproszenia Pawła Jakubowskiego, radnego powiatowego, który osobiście serwował ten tradycyjny poczęstunek, ufundowany tym razem przez Powiat Płocki.
W programie „Wieczoru Sobótkowego” nie zabrakło również tematyki edukacyjnej. Monika Ulicka z płockiego Oddziału PCK przeprowadziła instruktaż udzielania pierwszej pomocy, w tym zasady korzystania z defibrylatora AED. Z kolei Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizował konkurs „Bezpieczni w ruchu drogowym podczas wakacji”. Nagrodę główną tj. rower ufundowany właśnie przez Word Płock odebrała Gabriela Janiak. Kolejne miejsca zajęli – Zuzanna Pranczk, Tomasz Kijek, Wiktor Marciniak i Paweł Czapliński nagrodzeni kuponami ufundowanymi przez Pizzeria Cztery Pory Roku w Radzanowie.
Lokalnie działające stowarzyszenia, świetlice wiejskie i indywidualni mieszkańcy po raz kolejny wzięli udział w Konkursie na Najpiękniejszy Wianek Sobótkowy w Gminie Radzanowo. Zdobywczyniami nagrody głównej (karty podarunkowej o wartości 500,00 zł) zostały „Diabełki Sołtysa” z miejscowości Radzanowo-Lasocin. Grupa inicjatywna „Zakątek nad Słupianką” z Białkowa zajęła miejsce drugie (300,00 zł). Miejsce III (200,00 zł) zajęły ex aequo Stowarzyszenie Wesoła Chatka z Nowego Boryszewa i Świetlica Wiejska z Męczenina.
„Wieczór Sobótkowy 2018” zakończył się tradycyjnie przejściem korowodu z wiankami, ich puszczeniem na wody radzanowskich stawów oraz zabawą taneczną do samego świtu.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt i Rada Gminy Radzanowo, Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Radzanowo oraz Sekcja Wędkarska. Wśród Sponsorów, dzięki którym wszystkie atrakcje dostępne były nieodpłatnie, znaleźli się: Sylwester Ziemkiewicz Wójt Gminy Radzanowo, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Jolanta Sochacka - Przewodnicząca Rady Gminy Radzanowo, „TOLEX-MET” Artur Kupniewski, Cezary Wójcik GRUPA 7 DYSTRYBUCJA SP. J., Starostwo Powiatowe w Płocku, Justyna i Piotr Lewandowscy, Firma MALAGA Jolanta i Kazimierz Ślepowrońscy, Jacek Walczak PPH DOMINEX, Sekcja Wędkarska przy CKiS Radzanowo, Firma NADAR Dariusz Krysiak, Firma ZNICZLAND Marta i Grzegorz Banasiewicz, Paweł Jakubowski - radny powiatu płockiego, EKO-BENZ sp. z o.o. Stacja Paliw w Radzanowie, Biuro Rachunkowe Ewa Przygoda, Paweł Tokarski - radny powiatu płockiego, Firma ROL-POL Michał i Jacek Dziełakowscy, CZTERY PORY ROKU Pizzeria w Radzanowie, Marzena Jakubowska, Robert Tokarski – radny gminy Radzanowo. Wszystkim Sponsorom serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie finansowe i rzeczowe.
Wolontariuszami obsługującymi poszczególne atrakcje byli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Radzanowo lub osoby współpracujące z CKiS: Aneta Rutkowska, Agnieszka Ziemkiewicz, Karina Góralska, Oliwia Witkowska, Magdalena Majewska, Ola Gajewska, Renata Majchrzak, Małgorzata Słomińska, Anna Latarska, Magdalena Popiołek, Tomasz Siekierski, Piotr Majchrzak, Krzysztof Kosieliński, Jakub Kosieliński, Monika Witkowska, Elżbieta Zalewska, Włodzimierz Woźniak, Sylwester Dąbrowski, Przemysław Witkowski, Piotr Siekierski.
Obsługą techniczną wydarzenia zajął się jak zawsze Radosław Karwowski.
 
Fot. A.Ziemkiewicz, M.Popiołek, K.Kosieliński
 
Więcej o tradycji Nocy Świętojańskiej i jej korzeniach w Kupalnocce przeczytać można pod linkiem:
http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/2441-noc-kupaly-noc-swietojanska

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl