Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu grudzień 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 48 1
week 49 2 3 4 5 6 7 8
week 50 9 10 11 12 13 14 15
week 51 16 17 18 19 20 21 22
week 52 23 24 25 26 27 28 29
week 1 30 31
domofony


Spotkanie Wójta z sołtysami

Czerwcowe spotkanie wójta gminy Sylwestra Ziemkiewicza z sołtysami rozpoczęło się chwilą ciszy dla upamiętnienia niedawno zmarłej Pani Henryki Kędzierskiej, wieloletniej sołtys Juryszewa.
Pierwszym z poruszonych tematów spotkania były zmiany w ustawie Prawo Łowieckie. Od 1 kwietnia 2018 br.  zmienił się m.in. system szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.

 Po nowelizacji ustawy szkody mają być szacowane przez komisje, w których będą zasiadać sołtysi. Do tej pory zajmowały się tym koła łowieckie. Stanowisko w tej sprawie zajęła  Rada Krajowa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, która, jak czytamy w specjalnie wystosowanym piśmie „(…)wyraża swoje oburzenie z powodu nałożenia na sołtysów nowych obowiązków, do spełnienia których sołtysi są nieprzygotowani tak ze strony prawnej jak i czasowej. Znowelizowana ustawa budzi nasze zastrzeżenia legislacyjne.  Jej projekt nie był konsultowany, a nawet nie był  opiniowany ze środowiskiem sołtysów, w tym z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów. Biuro KSS tymczasem zalewane jest pytaniami przez urzędy gmin i sołtysów, zbulwersowanych zaistniałą sytuacją i domagających się informacji i objaśnień. Pojawiają się zapowiedzi rezygnacji z funkcji sołtysa. Największe obawy sołtysów budzą zapisy art. 46, w myśl których sołtys ma obowiązek zasiadania w komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych przez dziką zwierzynę na terenie swojego sołectwa oraz szacowania wysokości strat.” Z pełną treścią pisma można zapoznać się na stronie www.kss.pl
W kolejnym punkcie narady Anna Winiarek – gminny pełnomocnik ds. uzależnień zapoznała sołtysów z projektem uchwały w sprawie ustalenia na terenie gminy Radzanowo maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Zgodnie z art. 12 ust. 2-5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości podjęcie takiej uchwały  przez radnych wymaga uzyskania opinii m.in. sołectw jako jednostek pomocniczych gminy.
W dalszej części dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie Magdalena Kosielińska zaprosiła do uczestnictwa w nadchodzących wydarzeniach:
-  Dniu Dziecka organizowanym przez druhów strażaków z Nowego Boryszewa w dniu 9 czerwca od godz. 16:00 na boisku w Nowym Boryszewie;
- spektaklu „Nie daj się oszukać”; premiera w dniu 17 czerwca br. w sali Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie o godz. 19:00;
- Wieczorze Sobótkowym, który odbędzie się na placu przy CKiS w Radzanowie od godz. 16:00 dnia 23 czerwca br.
Obecni na zebraniu policjanci z Posterunku Policji w Radzanowie informowali o możliwości uczestnictwa w debacie dot. bezpieczeństwa, która odbędzie się 12 czerwca br. o godz. 13:30 w UM Płocka. Przypominali o zasadach bezpieczeństwa:
- na drogach obowiązujących pieszych i rowerzystów w ramach akcji „Odblaskowe Sołectwo”; projekt zainicjowany w naszej gminie w marcu br.;
- w gospodarstwach rolnych w związku ze zbliżającym się okresem intensywnych prac polowych.
Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na ogólnopolską akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Akcja ta ma charakter informacyjno-edukacyjny i poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Pora wakacji i wypoczynku, wielokrotnie połączonego z rekreacją nad wodą, to także czas większej liczby utonięć, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Policjanci zwrócili się do sołtysów o propagowanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych właściwego zachowania na akwenach wodnych, zasad bezpiecznej kąpieli, w tym również na kąpieliskach niestrzeżonych. Na zakończenie poruszyli również temat dzikich wysypisk śmieci, które - mimo obowiązujących zasad odbioru śmieci niezależnie od ilości - coraz częściej pojawiają się na naszym terenie.
Wójt Sylwester Ziemkiewicz przedstawił także bieżące wykonanie zadań objętych tegorocznym funduszem sołeckim.
 

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl