Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu grudzień 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 48 1 2
week 49 3 4 5 6 7 8 9
week 50 10 11 12 13 14 15 16
week 51 17 18 19 20 21 22 23
week 52 24 25 26 27 28 29 30
week 1 31
domofony


Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości-relacja

Już po raz trzeci gmina Radzanowo celebrowała Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystą mszę w intencji Ojczyzny odprawił ks. Franciszek Stepnowski, proboszcz parafii św. Floriana w Radzanowie. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele samorządu, mieszkańcy, harcerze oraz druhny i druhowie OSP Radzanowo, OSP Szczytno, OSP Juryszewo i OSP Nowe Boryszewo.

 Zgromadzeni wierni obejrzeli inscenizację przygotowaną przez 2. Drużynę Starszoharcerską „Wędrowne Ptaki” pod kierunkiem dh Jolanty Sochackiej.
Drugą część uroczystości stanowił Koncert Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Centrum Kultury i Sportu. Tradycją już formułą tego wydarzenia jest radosne świętowanie wolności naszej Ojczyzny, w tym wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych. Nie sposób jednak zapomnieć o męstwie przodków, którzy, w imię upragnionej niepodległości, oddali swe życie. Jak powiedział w swoim wystąpieniu wójt Sylwester Ziemkiewicz „pamięć o Józefie Piłsudskim i innych bohaterach odzyskania niepodległości przez Polskę jest niezwykle ważna. Ale dziś najważniejsza jest umiejętność mądrego korzystania z tej wolności, dbanie o dobro Ojczyzny oraz wspólne świętowanie Jej niepodległości, bez podziałów i antagonizmów”. 
Występy artystyczne poprzedziło odśpiewanie hymnu. Jak przystało na celebrację święta narodowego, Mazurek Dąbrowskiego publiczność odśpiewała w całości. Następnie na scenie pojawiły się przedszkolaki uczęszczające do Samorządowego Przedszkola w Radzanowie. Swoim energetycznym śpiewem dzieci zabrały widzów w muzyczną podróż po urokliwych zakątkach Polski oraz do dziecięcej krainy polskiego patriotyzmu. Z kolei występom artystycznym podopiecznych CKiS towarzyszyła publiczność, która z roku na rok coraz chętniej włącza się we wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych. Ale, czy można powstrzymać się od śpiewania tak ważnych dla nas Polaków utworów, jak „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „O mój rozmarynie”? Na zakończenie wystąpił Chór Złota Jesień. Po odśpiewaniu „Pierwszej Brygady” seniorzy skłonili do refleksji, zadając muzycznie pytanie: „Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma?” (piosenka A. Rosiewicza)
Lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości spotykają się z coraz szerszym udziałem mieszkańców gminy Radzanowo. Nie zabrakło także radnych powiatowych P. Jakubowskiego, P.Tokarskiego, T. Dudy. Obecni byli także radni gminni: A. Pietrzak, K. Janecki i K. Gajewski.
Ksiądz Franciszek Stepnowski przypomniał obecnym, że nieodległa historia naszego kraju pokazuje, iż „wolność nie jest dana nikomu raz na zawsze. Jeszcze dwadzieścia kilka lat wstecz pieśni takie jak „Boże coś Polskę”, czy „Rota” były zakazane”. Proboszcz wyraził nadzieję, że takie inicjatywy, jak sobotnie obchody uczą naszą lokalną społeczność godnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. „Jedenasty listopada każdego roku to jakby rocznica urodzin Polski”, dodał proboszcz, „a każde takie święto Ojczyzny powinno łączyć rodaków we wspólnej modlitwie i radości, niezależnie od poglądów, czy statusu społecznego”. Z kolei Jolanta Sochacka, przewodnicząca Rady Gminy, wyraziła swoją dumę z postawy harcerzy, którzy licznie stawili się zarówno na mszy świętej za Ojczyznę, jak i na koncercie. Podziękowała również Mieszkańcom, że lokalny patriotyzm przywiódł ich, by wspólnie radować się z niepodległości naszego kraju.       
Atmosfera wieczornego koncertu w Radzanowie jest zawsze niezwykła. Artyści bardzo dbają, by ich występy wzruszały albo skłaniały do refleksji. Najbardziej emocjonujące jest finałowe odśpiewanie „Roty”, które w wielu z nas budzi dreszcze emocji, a czasem nawet wywołuje łzy. Po takiej porcji wrażeń organizatorzy zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek, który tym razem serwowano w biało-czerwonych barwach.
Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji koncertu składamy Cecylii Wójcik,  Alicji Atlak, Romualdowi Podress, Robertowi Majewskiemu i Tomaszowi Sarniakowi, którzy odpowiadali za przygotowanie artystów i dobór repertuaru.

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: e6x093ghd2
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl